ALETHEIA - Gabinet Psychoterapii

Karolina Karolczak +48 733 843 185 karolina.karolczak@ wroclawpsychoterapia.com Paulina Salawa +48 514 269 394 paulina.salawa@ wroclawpsychoterapia.com

Aleja Kasztanowa 3a

Wrocław

zobacz mapkę.

Ćwiczmy się w szczęściu!

kwiatek

Temat szczęścia jest na tyle szeroki i od wieków zgłębiany, że przedstawienie kwintesencji tego tematu w niniejszym artykule wydaje się być niemożliwe. Dodatkowo przez każdego z nas szczęście może być rozumiane w inny sposób – a to oznacza, że szczęście jest pojęciem subiektywnym, definiowanym indywidualnie przez każdego z nas. To założenie ma swoją pozytywną stronę – otóż każdy z nas samodzielnie decyduje i definiuje co go w życiu uszczęśliwia.
Gdyby próbować zdefiniować poczucie szczęścia, to można stwierdzić, że jest to wszystko co, co czyni nasze życie spełnionym. Często szczęście utożsamiane jest z sensem życia, autonomią, a nawet z optymizmem. Takie postrzeganie i przeżywanie świata tworzy pozytywną spiralę, która wpływa na ogólny poziom jakości życia. A zatem jeśli szczęście to wartość do której dążymy, która daje nam satysfakcję i nadaje sens naszemu życiu, to należy traktować je jako cel sam w sobie.

Pocieszające jest to, że są sposoby na szczęście. Badaczka szczęścia Sonja Lyubomirsky zdefiniowała 12 aktywności, które dają poczucie szczęścia. Zatem badania pokazują, że są działania, które możemy podjąć, a które uczynią nas bardziej szczęśliwymi.

1. Wyrażanie wdzięczności.

Poczucie radości z tego co dostaliśmy od losu lub od innych ludzi. Wyrażanie wdzięczności podnosi własną wartość, hamuje gniew i zbliża do siebie ludzi. Badania wskazują, że osoby, które przez kilka tygodni co dzień wyrażały wdzięczność, czuły się szczęśliwsze.

2. Ćwiczenie optymizmu.

Ta aktywność kotwiczy się w założeniu o pozytywnym myśleniu o sobie, ludziach i przyszłości. Założenie to daje nam więcej siły, aby podejmować wysiłki, a dzięki temu więcej też osiągamy. Pocieszające jest także to, że optymizmu można się nauczyć – pierwszym krokiem jest unikanie pesymistycznego wzorca wyjaśniania porażek, czyli zaprzestanie upatrywania niepowodzeń wyłącznie we własnych cechach, a dostrzeganie także wpływu okoliczności zewnętrznych.

3. Unikanie skłonności do zamartwiania się.

Tendencja do zamartwiania się bardziej cechuje kobiety niż mężczyzn. Pierwsze założenie, które należy przyjąć jest takie, że porażki są naturalną i nieodzowną częścią naszego życia. Zanurzanie się w niechcianych myślach, tzw. ruminacjach wzmaga tendencje do zamartwiania się. A zatem nasza aktywność może sprowadzić się do tego, aby możliwie szybko rozpoznawać pojawiające się dręczące nas myśli i świadomie decydować o ich odsunięciu.

4. Ćwiczenie aktów życzliwości.

Badania wskazują, że nawet drobne akty życzliwości wpływają na zwiększenie poczucia sensu i tym samym szczęścia. Co ważne, nie miała znaczenia ilość aktów życzliwości, co ich różnorodność.

5. Zacieśnianie relacji z ludźmi.

Relacje– to związki o charakterze dwukierunkowym – otóż szczęśliwsi ludzie częściej zawierają głębsze relacje, a głębsze relacje podnoszą zadowolenie z życia.

6. Ćwiczenie zaradności.

Nie chodzi tu o radzenie sobie ze wszystkimi wyzwaniami, ale o świadomą refleksję na temat konkretnych sytuacji i dzięki temu opanowywanie radzenia sobie ze stresem. Refleksja da nam odpowiedź czy warto działać i rozwiązywać problem, czy też lepiej odpuścić.

7. Wybaczanie.

Marek Aureliusz mówił: „Wyzbądź się poczucia krzywdy, a sama krzywda zniknie”. Krzywdy niewybaczone trzymają nas w pułapce, a zemsta za krzywdę jedynie pogarsza stan emocjonalny, mimo początkowej lecz chwilowej ulgi. Zatem zamiast mścić się, lepiej wybaczać.

8. Robienie tego, co naprawdę nas wciąga.

Skupianie się na tym, co nas realnie motywuje, co sprawia, że czujemy sens naszego wysiłku i wartość jaką dzięki temu osiągamy.

9. Czerpanie radości z życia.

Górnolotnie brzmi, a przecież można to sprowadzić do codziennych drobnych aktywności: poczucia satysfakcji z osiągniętego drobnego celu, przeżycia drobnej przyjemności.

10. Zaangażowanie w podejmowanych działaniach.

Realizowanie naszych aktywności z pełnym zaangażowaniem, z sercem, dzięki czemu wzrasta nasze poczucie kontroli, sensu, sprawstwa.

11. Rozwój duchowy.

Jak wskazują badania, kontakt z istotą wyższą może dawać większe poczucie szczęścia.

12. Dbanie o własne ciało.

Badania dowodzą, że regularne praktyki związane z naszym ciałem (ćwiczenia, medytacja) zwiększają poczucie szczęścia.

Owe 12 sposobów na wzrost szczęścia to wnioski z realizowanych badań. Jak się okazuje nie trzeba wdrażać ich wszystkich, aby zaczęły działać. Warto więc poddać je refleksji i zdecydować co robimy, aby poczuć się bardziej szczęśliwymi.

.