Czym jest superwizja?
Często spotykamy się z pytaniem czym jest superwizja. Co kryje się pod stwierdzeniem, coraz częściej spotykanym na stronach internatowych psychoterapeutów, „swoją pracę poddaję superwizji”?
Mówiąc najprościej superwizja to regularne spotkania psychoterapeuty z innym, bardziej doświadczonym specjalistą zajmującym się psychoterapią. Podczas tych spotkań psychoterapeuta konsultuje swoją pracę – zarówno w kwestiach merytorycznych (np. diagnoza) jak i emocjonalnych (dotyczących relacji terapeutycznej).
Głównym celem superwizji jest przede wszystkim dobro osoby, która zgłosiła się na psychoterapię. Superwizja to proces, w którym tzw. „osoba z zewnątrz” dokonuje oglądu pracy terapeuty. Jej celem jest zapewnienie wysokiej jakości świadczonych usług terapeutycznych. Superwizor pomaga spojrzeć obiektywnym okiem na relacje terapeutyczną, na pojawiające się w niej uczucia (zarówno ze strony osoby, która uczestniczy w psychoterapii jak i terapeuty) oraz ewentualne trudności. Pomaga dostrzec terapeucie możliwe źródła pojawiających się sytuacji oraz wskazuje dostępne rozwiązania. Dzięki temu osoba, która jest w toku psychoterapii może mieć pewność, że usługi psychoterapeutyczne, z których korzysta są profesjonalne oraz na wysokim poziomie.