ALETHEIA - Gabinet Psychoterapii

Psycholog radzi – czego nie robi psycholog? Część I

W naszym społeczeństwie konsultacje psychologiczne wciąż stanowią pojęcie dość niejasne, a także wzbudzające wiele sprzecznych uczuć („ale jak to chodzisz do psychologa? Przecież nie jesteś wariatem / -tką!!??”).
Wielu ludzi przed pierwszą wizytą u psychologa lub psychoterapeuty nie wie czego może od takiej osoby oczekiwać, a także czego może się spodziewać po samym spotkaniu.
W kolejnych artykułach przedstawimy kilka, naszym zdaniem najbardziej powszechnych mitów dotyczących pomocy psychologicznej.

1. Idź do psychologa, może specjalista coś Ci doradzi.

Udzielanie rad to jedno z najczęstszych oczekiwań stawianych psychologowi. Często zgłaszają się do nas osoby, które pytają nas co mają zrobić w danej sytuacji, jak pokierować swoim życiem, aby czerpać z niego radość i satysfakcję.
Istnieją sytuacje, w których takie oczekiwanie rzeczywiście może zostać spełnione. Mamy tu na myśli np. sytuacje, kiedy odbywamy spotkanie konsultacyjne z psychologiem w szkole dotyczące trudności, jakie przejawia nasze dziecko, albo spotkanie z psychologiem, które ma charakter wyłącznie jednorazowy i interwencyjny.
W takich sytuacjach to, co psycholog robi nie do końca jest udzielaniem rad, ale raczej nakierowaniem osoby zgłaszającej się na drogę, którą ostatecznie i tak dana osoba samodzielnie wybierze.
Takie wspólne rozważania zawsze mają charakter dyskusji, rozważania „za i przeciw” oraz możliwych późniejszych konsekwencji naszych wyborów. Nigdy nie jest to arbitralne narzucanie własnego punktu widzenia terapeuty czy psychologa, który mówi: „zrób tak, a na pewno będziesz zadowolony”.

Dlaczego tak jest?

Odpowiedź jest niezmiernie prosta. Mianowicie nikt nie wie lepiej co nam jest do szczęścia potrzebne niż my sami. Może brzmi to banalnie, ale aroganckim byłoby przekonanie psychoterapeuty dotyczącego tego, że może być sędzią ludzkich losów.
Każde zdarzenie, z którym mierzymy się w ciągu naszego życia, stanowi splot wielu aspektów. Składają się na nie nasze wcześniejsze historie z daną osobą (jeżeli chodzi o sytuacje interpersonalne), uczucia, pewna doza naszej otwartości na zmianę i doświadczanie stresu lub dyskomfortu.
To, co robi psycholog lub psychoterapeuta, to próba zrozumienia, dlaczego jest nam trudno samodzielnie podjąć decyzję w danej sytuacji, jakie ta sytuacja wzbudza w nas uczucia, obawy czy lęki. Jakie mogą być dalsze konswekwencje alternatywnych wyborów. Jak to si stalo, że w ogóle znaleźliśmy się w takim punkcie w naszym życiu.

Tylko tyle?

Można by pomyśleć, że w takim razie pomoc psychologa jest znikoma, ale nic bardziej mylnego! Wychodzimy z założenia, że każda osoba, która się do nas zgłasza jest dojrzałą jednostką, która chciałaby funkcjonować samodzielnie.
Wyobraźmy sobie, że zgodnie z oczekiwaniem udzielamy rad, co się stanie, kiedy dana osoba znów stanie w obliczu trudnej dla niej sytuacji? Czy będzie potrafiła samodzielnie podjąć decyzję? Czy będzie wiedziała czego chce? W którą stronę chce podażyć? Co będzie dla niej lepsze? Nie do końca…
To, co może dać Ci spotkanie z psychologiem to przede wszystkim wsparcie w trudnej dla Ciebie sytuacji oraz samym procesie wprowadzania zmian. Ponadto to, co możesz zyskac to wieksza świadomość Twoich potrzeb, większe zrozumienie kroków, które podejmujesz oraz nieświadomych przyczyn róźnych Twoich zachowań i decyzji.
Jesteśmy przekonani, że większy poziom znajomości nieświadomych uwarunkowań naszego zachowania pozwala nam na podejmowanie bardziej świadomych i wolnych decyzji.
To, na czym nam zależy to abyś mógł / -a iść przez życie samodzielnie podejmując decyzje – nawet te trudne. Dlatego nie udzielamy rad. Wierzymy, że w Tobie tkwi taka możliwość, aby kierować swoim życiem samodzielnie. Naszą rolą jest, aby pomóc Ci tą możliwość znaleźć.